Tímea Nagyné Kele, 2009. dec. 17. 13:01
[
2009. dec. 18. 7:02 frissítve
]
A mérgezésem azzal kezdődött, hogy az egyik legjobb barátnőm pocakos lett az első kiscsajszijával.
Neki készítettem az első saját elképzeléseken alapuló, sajátos kivitelezésű babanaplót. Ez volt a prototípus, azóta a példányszámok növekedésével finomodott a kivitelezés is, a használat praktikája szempontjából pedig a forma is változott kissé.
A saját fiaméval együtt mostmár hat naplónak van boldog baba tulajdonosa. Szerencsére a babák szülei is előnyben részesítik ezt a naplót a boltival/gyárival szemben.
Nagyon személyes ajándék!!!!
Előnyei:
- Eltér a megszokottól,
- személyes információk ismeretében még személyesebbé teheti az ajándékozó,
- a szülők baba előtti életére vonatkozó információkat is tartalmazhat,
- bővíthető a végtelenségig,
- színes, egyedi, saját stílusra vall, mindig emlékeztet az ajándékozóra,
- egyfajta fotóalbum is lehet (scraapbook-szerű),
- a megörökítendő témáknak csak a fantázia és a kreativitás szab határt,
- az első év mintájára meg lehet alkotni a gyermek további éveit, további babanaplókban,
- testvéreknek készülhet testvérnapló,
- és még sokan mások. :)
Hátránya:
- naggyyyon bele lehet szeretni, és az ember mindent rögzíteni szeretne benne :)
A pillanatnyi helyzet szerint az én babanaplóim:
Borító: A4 méretű lefűző dosszié (4 kapcsos- ez fontos!)
Lapok: színes A4 géppapírok, vagy mintás kartonok bugyiban (ghenothermben) lefűzve.
Kellékek: BÁRMI, de főleg nyomdák, matricák, lamináló, száraz virág, dombornyomott fémfigurák, 3D ragasztó, mintás Jancsiszögek, kétoldalú fotóragasztó, 2D fafigurák, szalagok, zsinórok, csipke, stb., stb. stb.
Hogyan fogj hozzá?
- Válassz a tevékenységhez viszonylag nyugalmas időszakot és helyet! Nem lesz készen két perc alatt, akár napokba is beletelik, még akkor is, ha csak ezen dolgozol non-stop; sok-sok alkatrészt fogsz használni hozzá, így jobb, ha nincsen túl szem előtt, és mégsem kell mindig összepakolni, amikor felállsz mellőle.
- Szánj rá elég időt! Jobb, ha ennek időben nekiáll az ember. Pl. a kiszemelt baba születése (szülinapja) előtt 1-2 hónappal.
- Készítsd elő a hozzávalókat. Legyen minden kéznél, de ne kéz alatt! Gondolj olyan nagyszerű eszközökre, mint olló, celluxtépő, ragasztók, csipeszek- rögzítéshez-, sniccer, stb.
- Végy mintát egy kész babanaplóról, és mellé gondold át, mi az amire szükséged van belőle és mi az, amit kihagysz, valamint milyen oldalakat szeretnél beletenni még.
- Készíts egy alapelképzelést az oldalak sorrendjéről, mi után mi következzék, mely témára hány oldalt szánsz, stb. Az sem baj, ha felskicceled előre, a terven sokkal könnyebb igazítani, mint később a készülő munkadarabon.
- Na, ha mindez megvan, akkor hozzákezdhetsz! Jó szórakozást!!!!
Példák az átlagostól eltérő oldalak elkészítésére (a teljesség igénye nélkül):
- Hogyan választották ki a szülők a baba nevét?
- Miként fogadták a gyermekáldás hírét a családtagok?
- Ilyen vagyok, ha... oldalak
- A szülők megismerkedése, házasságkötése, babatervezése, röviden.
- Ha idősebb tesó van, őt is érdemes megemlíteni egy-két oldal erejéig.
- Az Anyuka/Apuka érzései, gondolatai a terhesség ideje alatt (én beletettem egy internetes levelezésem egy részét, amit egy másik pocis anyukával folytattam a terhesség utolsó két hónapjában- nagyon izgalmas visszaolvasni, milyen félelmeim voltak, milyen fizikai állapotban voltam, stb. És az Apukák gondolatai még cifrábbak! :)))
- Anyuka fotók a terhesség különböző fázisaiban.
- Ez történt a születés napján (adott évben és más években az adott napon- www.ezenanapon.hu)
- Külön szundi-fotók részleg :)
- Egészség-betegség
- Fogtündér levele (avagy mikor melyik fog bújt elő)
- Családfa
- Növögettem (táblázatos formában)
- Horoszkóp
- Így ünnepeltem...oldalak
- Mi leszek, ha nagy leszek?...oldalak
- stb.
Egyéb ötletek, tanácsok, javaslatok:
- Kell a 4 kapcsos dosszié, a két kapcsos, emelőkaros ugyan többet bír mennyiségileg, viszont a ghenothermet jobb, ha négy ponton rögzíted. Tartósabb, könnyebben lapozható!
- Főként a mintás kartonokra készült oldalak esetében ajánlom, ha az oldal mindkét fele teljesen elkészült, nincsen már mit hozzányúlni, akkor a bugyesz felső, nyitott részét egy szeletke cellux-szal le lehet zárni, hogy ne csússzon ki belőle a lap.
- Tehetünk bele olyan lapokat, melyeket magunk készítettünk. Pl. én lepréseltem egy tulipánt, amit a kisfiamtól kaptam Anyák napjára, ezt ráfektettem két tavaszi mintás lapra, mellé tettem egy fotót, ami aznap készült, és az egészet lelamináltam. A kész laminált lapot még kidíszítettem szivecske matricákkal, lyukasztóval kilyukasztottam a dossziékapocs helyét és így fűztem bele a dossziéba.
- Betűmatricából a dosszié gerincére ragasztottam a baba nevét, és a babanapló számát (ha esetleg valaki folytatásost tervez).
- Az egész könyvet E.sz/1.sz.-ben írtam, mintha csak a baba jegyzetelné egy naplóban a mindennapjait, de ebben nincs semmi extra, ezt a gyáriban is így csinálják.
- Mellékelni lehet: emléklapokat különböző babatanfolyamokról (jóga, jelbeszéd, uszi, masszázs, stb.), a baba kórházi karszalagját, névtábláját, a születése napján megjelent újságokból néhányat, az érkezésére küldött sms-eket, képeslapokat, táviratokat, érmét, amit a születés évében vertek, bevásárlóblokkot, mi mennyibe került, amikor született, stb., stb., stb.
|
|