Tímea Nagyné Kele, 2009. dec. 19. 6:07
[
2009. dec. 19. 7:04 frissítve
]
Egy varrónő ismerősömtől kaptam egyszer több tonnányi maradék anyagot, polárt. Rózsaszín, fehér, bordó, fekete, barna és drapp színekben.
Ezekből készültek az állatfigurás sütőkesztyűk, patchwork takarók, párnahuzatok, házi vendégpapucsok.
Sütőkesztyűk
A készítés menete:
- Jó nagy ráhagyással körberajzoltam a kezemet egy kartonlapon, mintha csak egy egyujjas kesztyűt rajzoltam volna köréje, majd kivágtam. Ezt a sablont megtartottam, mert mindegyik figurának ez lett az alapja.
- Ezt a sablont négyszer szabtam ki a polár anyagból. Két-két réteg közé a sablon alapján egy-egy réteg vatelint szabtam és fektettem. Ezután a két db három-három rétegből (polár-vatelin-polár) álló kesztyűrészletet leférceltem.
- Az állatok jellegzetes vonásait, arcát, stb még a két kesztyűfél összevarrása előtt varrtam rá a kézfej felőli oldalra. Vagy épp a hátoldalra a párduc pöttyeit, a malacka farkincáját, a boci foltjait, stb. A két fél összevarrása után is meg lehet ezt ejteni, csak sokkal nehezebb.
- A két kesztyűfelet kifordítva összevarrtam, természetesen a kézbedugás helyénél nyitva hagytam.
- Ferdepánttal eltisztáztam és megerősítettem a nyílást körben, és akasztót is varrtam rá.
- Az egész nem túl időigényes, két-három óra.
- Egy darab olyan is készült, ami amerikai stilusú edényfogó, ld. a képen, sütiemberke figurával.
- Plusz tipp: egy sima kesztyű formátumra olyan rátétet tehetsz, amilyet csak szeretnél. Apukámnak, aki nagyon jól főz, egyik karácsonyra egy párat készítettem, a pár egyik felén egy kopasztott csirkét mintáztam meg, a másik felén egy sült csirkét :)
- A kesztyű nagyon strapabíró, és mosható gépben 40-50 fokon. A sötét alapú kesztyűkön még a zsíros foltok sem látszanak meg.
- Képek a Bütykölde fotóalbumában.
Patchwork takarók és párnahuzatok
- A takarókat egészen egyszerűen négyzetekből készítettem. Először tervezd meg a takaró teljes méretét, majd ennek megfelelően szabd ki a négyzeteket darabszámra illetve színre való tekintettel.
- A négyzeteket csíkonként varrtam össze, majd a csíkokat egymáshoz. Ha pontosan szabsz, illetve illesztesz az egyes csíkok esetében, úgy a négyzetek tökéletesen fognak illeszkedni, amikor az egyes sorokat összevarrod.
- A kész takarókat színben harmonizáló fonallal, pelenkaöltéssel körben eldolgoztam. A polár egyébként hálás anyag, mert nemigen kell eltisztázni.
- Ha szabályosan, szépen, pontosan illesztesz, a takaró hátoldalával sem lesz semmi dolgod, érdekes mintázatot ad ki a varrásokkal együtt is.
- A párnahuzat esetében egy sima párnahuzatot varrtam és azt díszítettem, itt csillag mintával.
- Elvetemültebbek és ügyeskezűek mindenféle apró darabkákból is próbálkozhatnak, ha szabályos minta nem is, de a színek játéka mindenképpen érdekessé teszi a takarókat.
Vendégpapucsok
- A házipapucsok esetében először sablont készítettem a talpnak és a felsőrésznek.
- Hasonlóan a sütőkesztyűkhöz, itt is duplán szabtam ki a polár anyagot és a rétegek közé vatelint tettem. A talprésznél lehet bele tenni egy hajlékonyabb műanyag lapot, ami tartást ad a papucsnak, vagy dupla/tripla réteg vatelint megsteppelni és úgy betenni a polárrétegek közé.
- A felső részre géppel hímeztem rá a neveket (a gyakran hozzánk járó vendégek részére), de lehet rávarrni különböző színű poláranyagokból kivágott betűket is.
- Végül a talp és felső részt összevarrtam, cikk-cakköltéssel körbetisztáztam a szélét.
|
|